Wróć do Regionów geograficznych

Włochy


Włochy przez swoich mieszkańców nazywane są często bella Italia i trzeba przyznać, że są ku temu powody: doskonały klimat, piękne krajobrazy oraz bogactwo kulturowe. Z racji położenia geograficznego, Włochy podzielić można na trzy części: kontynentalną, część położoną na Półwyspie Apenińskim i część wyspową. Natomiast z żeglarskiego punktu widzenia, Włochy możemy podzielić na 9 dość różniących się od siebie regionów:

północno-centralny Adriatyk, który obejmuje wybrzeże Friuli Venezia Giulia, Veneto i Emilii-Romanii. Z Friuli często wypływają gulety do Chorwacji i łatwo jest tu wynająć jacht żaglowy na regaty, często odbywające się w regionie. W Emilii i Veneto można także wynająć duże, eleganckie jachty, zarówno żaglowe jaki i motorowe, bareboat lub z załogą.

Centralno-południowy Adriatyk, gdzie znajdują się również Wyspy Tremiti i region Gargano ze swą bogatą, nieskażoną naturą i białe, wapienne skały odbijające się w lazurowym morzu. Wybrzeża oferują wspaniały punkt rozpoczęcia rejsu jachtem żaglowym, katamaranem, czy motorówką.

Riwiera Ligurii, określana też “riwierą kwiatów”, od Viareggio do San Remo to spektakularne wybrzeże, morze wprost idealne do nawigowania, dobrze wyposażone, eleganckie porty oferują wynajem łodzi na wyłączność z załogą lub bareboat, skąd można wybrać się do słynnego, nieodległego Lazurowego Wybrzeża.

Sardynia, ze swoimi rajskimi, mało przemierzanymi wybrzeżami i tymi eleganckimi uwielbianymi przez VIPów. Region Magdaleny na północy z jego turkusowym morzem, Villasimius, który jest bramą Zatoki Quartu Sant’Elena na południu. Alghero na zachodzie ze swoimi białymi plażami i uroczym portem, gdzie wypożyczyć można jacht żaglowy praktycznie każdych rozmiarów. W bardzo eleganckiej Zatoce Pomarańczy, gdzie przypływają także promy, oprócz jachtów bez skippera, wynająć można również eleganckie łodzie żaglowe i motorowe z doświadczoną załogą władającą biegle przynajmniej kilkoma językami.

Północno centralne Morze Tyreńskie gdzie zalicza się Toskanię, region bardzo popularny z żeglarskiego punktu widzenia ze względu na liczne niewielkie porty dobrze wyposażone, gdzie można wyczarterować każdy typ jachtu, od katamaranów do żaglówek i jachtów motorowych każdej wielkości i w każdej cenie. Toskania cieszy się popularnością również ze względu na bliskość pięknych wysp Morza Tyreńskiego: Giglio, Elba, Pianosa, Capraia...

Południowo centralne Morze Tyreńskie i przepiękne Wybrzeże Amalfitańskie, znane na całym świecie z widoku Wezuwiusza wznoszącego się znad morzem. Ze stałego lądu dziennie wypływają dziesiątki dziesiątek jachtów a także gulet w kierunku otaczających wysp, które już od wieku są atrakcją turystyczną we Włoszech: Ischia, Ponza, Procida, Capri...

Północna Sycylia – Wyspy Eolskie (zwane również Liparyjskimi) i Egady. Ten region Morza Śródz