Wróć do Regionów geograficznych

Grecja


Grecja to jeden z krajów, w którym swe początki ma historia zachodniej cywilizacji. Równolegle jednak do Grecji klasycznej zachwycić się można wspaniałością naturalnego krajobrazu Grecji i tysiącem wysp rozrzuconych po homeryckim, rozświeconym słońcem Morzu Egejskim, gdzie można spędzić niezapomniane wakacje na jachcie żaglowym lub motorowym.

Cyklady rozsiane są po Morzu Egejskim na południowy wschód od Attyki i Eubey. W ich skład wchodzi ok 30 wysp tworzących koło. Największe z nich to Amorgos, Andros, Kea, Delos, Mykonos, Milos, Naxos, Paros, Antiparos, Santorini, Syros i Tinos. Region bardzo pożądany jeśli chodzi o czarter jachtów żaglowych i katamaranów. Klimat na Cykladach jest suchy a latem ochładzany przez meltemi - wiatr wiejący na Morzu Egejskim z północy od stycznia do września.

Wyspy Dodekanezu położone są w części wschodniej Grecji, na przeciw wybrzeża Turcji. Bliskość tych krajów sparawia, że bardzo popularny jest tu czarter gulety - typowo tureckiej łodzi, dawniej używanej w handlu. Wysp jest ok 200, ale tylko 26 jest zamieszkiwanych przez cały rok.

Głównych wyspy jest 12, stąd nazwa Dodekanez: Rodos, Kos, Astypalea, Kalimnos, Karpathos, Kassos, Kastellorizo, Leros, Nisyros, Patmos, Symi i Tilos. Klimat Dodekanezu jest jednym z najzdrowszych pośród regionu Śródziemnomorskiego. Zimy są bardzo łagodne a lata nie przesadnie gorące. Rodos prowadzi intensywne życie nocne. Wyspa jest słynna ze swych złotych, piaskowych plaż a jednocześnie bogata w archeologiczne pamiątki historii. W tym rejonie polecamy w szczególności czarter jachtu żaglowego i katamaranu, by rozkoszować się widokami wybrzeży wspomagani przez meltemi.

Wyspy Jońskie, nazywane są przez Greków Eptanissa, z uwagi na to, że jest ich siedem: Kefalonia, Kythera, Korfu, Itaka, Lefkas, Paxi i Zakynthos. Położone są na przeciwko wybrzeża Epiru, Grecji centralnej i Peloponezu. Najbardziej znaną wyspą archipelagu jest Korfu. To bardzo duża i zielona wyspa, bogata w pamiątki archeologiczne. Znana jest ze swych pięknych plaż, krystalicznie czystej wody. Liczne baje bogato pokryte roślinnością, która schodzi do samego morza. Można wynająć tu także jacht motorowy bareboat lub ze znającą doskonale region załogą.

Pomiędzy Peloponezem i Attyką znajdują się wyspy Zatoki Salonickiej.

Wyspy greckie w płn-wsch Morzu Egejskim na przeciw Turcji i wybrzeża Tracji zwane są Płn.Wyspami Egejskimi. Bardzo duże z nich to: Limnos, Lesbo, Chios, Samos i Ikaria są bardzo duże. Jednak nie brakuje też mniejszych wysp jak Agios, Efstratios, Pasara czy grupka wysepek Fourni. Archipelag ten jest mniej znany turystyce i rzadziej odwiedzany niż Cyklady czy wyspy Dodekanezu, choć ich piękno na pewno im nie ustępuje. Można tu wyczarter