Wróć do Regionów geograficznych

Karaiby - Małe Antyle


Małe Antyle – archipelag ułożonych w łuk wysp, stanowiący naturalną barierę, oddzielającą otwarty Ocean Atlantycki od spokojnych wód Morza Karaibskiego, ciągnący się od wysp na przeciw północnego wybrzeża Wenezueli po Wyspy Dziewicze.
Słyną ze wspaniałego klimatu i wyśmienitych warunków żeglarskich. Nie dziwi więc, że jest tu wiele możliwości, jeśli chodzi o charter yachtu: czarter kabiny, wynajem jachtu żaglowego, katamaranu czy jachtu motorowego, zarówno z obsługują – crewed charter lub w formule bareboat – sam jacht bez skippera/bez załogi.
Ogromną zaletą Małych Antyli jest stały wiatr i łagodny klimat bez uciążliwych upałów i nadmiernej wilgoci oraz malowniczy i unikatowy krajobraz, które przyciągają żeglarzy z całego świata.
Nasza zima jest tam pełnią sezonu. Często obok czarterowiczów w zatokach spotkać można jachty z za oceanu, które korzystając ze sprzyjających pasatów pokonały Atlantyk, by spędzić zimę na Karaibach.
Od połowy grudnia do końca kwietnia pasaty wieją z północnego-wschodu i wschodu z prędkością 15-20 węzłów i mogą się wzmocnić do 45 węzłów na przełomie stycznia i lutego.
Małe Antyle należą do wielu krajów, a ich różnorodność potrafi być zaskakująca, zarówno pod względem atmosfery jak i krajobrazu. Wynajem łodzi jest najlepszym sposobem na ich poznanie, bo umożliwia odwiedzenie wielu wysp. Od tych wyższych pochodzenia wulkanicznego, jak Dominika, Martynika, po niższe pochodzenia koralowego lub wapiennego jak Anguilla, Barbuda, Saint Martin, Antigua, które są bardziej suche, ale mają cudowne białe plaże osłonięte rafą koralową.
Małe Antyle są idealnym miejscem na wakacje na jachcie.