Wróć do Regionów żeglugi

Grenadyny – Martynika – Saint Lucia – Grenada


Wyspy znane wśród tych, którzy żeglując własnym jachtem, spędzają tu zimę, szczególnie milionerzy i gwiazdy rocka.

Grenadyny tworzy 30 wysp i atoli i są jednym z najczęściej wybieranych kierunków żeglarskich na Karaibach. Otoczone rafami koralowymi i przeźroczystą, lazurową wodą, idealnie nadają się do nurkowania, w tym snorkellingu, a także na rejs jachtem. Zamieszkałych wysp jest niewiele więcej niż dziesięć, ale nawet one są mało zaludnione i niezbyt rozwinięte. Mimo tego niektóre z Grenadyn, jak Mustique i Palm Island są uczęszczane przez bogatych i sławnych ludzi; inne, jak Bequia i Union Island, przyciągają wilki morskie i obieżyświatów z całego świata, oferując urocze lokale, gdzie można dobrze zjeść i przenocować.

Martynika to kawałek Francji przeniesiony w tropiki. Jej stolica Fort-de-France to eleganckie i nowoczesne miasto, ze swoimi 100.000 mieszkańcami, największe na Antylach francuskich. Pomimo tego spotkać tu można wioski rybackie oraz odległe nienaruszone plaże. Wiele z najpiękniejszych plaż z białym czy to czarnym piaskiem znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu. Ponad to wybuch wulkanu w1902 roku spowodował zatopienie kilkunastu łodzi w Zatoce Saint-Pierre, przez co sprawia, że obszar ten bardzo interesujący dla miłośników nurkowania. Grand Anse natomiast, ze swoimi spokojnymi wodami i pięknymi rafami koralowymi, jest popularnym miejscem do nurkowania dla początkujących. Cap Enragé, na północ od Case-Pilote, znane jest z podwodnych grot, miejsca schonienia dla wielu gatunków ryb. Najlepsze miejsca do snorkelingu to okolice Grand Anse i Sainte-Anne oraz wybrzeże od Saint-Pierre do Anse Céron.


Liczne ośrodki turystyczne spowodowały, że górzysta i zielona Saint Lucia stała się modnym wśród turystów miejscem na Karaibach. W znacznej części rolniczy krajobraz: małe nadbrzeżne wioski rybackie w głębi lądu ustępują miejsca plantacjom bananów, palm kokosowych. Jej postrzępione wybrzeża są wymarzonym miejscem dla pasjonatów nurkowania, którzy znajdą tu podwodny raj ze swymi skałami, grotami i obsuniętymi ścianami klifów. Pomimo licznych na wyspie ośrodków turystycznych wszystkie plaże na Saint Lucia są publiczne. W północno-zachodniej turystycznej części, znakomite miejsca na kąpiele oraz plaże z drobnym piaskiem, znajdziecie pomiędzy Gros Islet i Pigeon Point, a także w Choc Beach i Reduit Beach. Południowo-zachodnie wybrzeże szczyci się ukrytymi w licznych zatokach plażami, z których część dostępna jest tylko od strony wody. W najbardziej na południe wysuniętej części wyspy- w okolicy Vieux Fort i w Cas-en-Bas na północnym wschodzie spotykają się liczni pasjonaci widsurfingu.

Nazywana również „Korzenną Wyspą” z powodu uprawianych tu na szeroką skalę kakaowców, gałki muszkatołowej, cynamonu, imbiru, goździków.W głębi lądu Grenada jest górzysta i nie łatwo dostępna, z licznymi spływającymi ze stoków gór strumieniami i kaskadami oraz porośnięta tropikalnym lasem. Strzępista linia brzegowa jest pełna zatok i osłoniętych plaż. Port w stolicy St Georges jest jednym z najbardziej oczarowujących na Karaibach. Otaczające Grenadę wody ze swoimi rafami koralowymi, mienią się kolorami ryb oraz są schronieniem dla żółwi i innej fauny wodnej, idealnie więc nadają się do każdego rodzaju nurkowania: liczne wypłycenia ukształtowane przez wspaniałe formy koralowców, podwodne mury, kanały i wraki statków. Najlepsze miejsca do nurkowania znajdują się w Bose Reef, Dragon Bay i Gran Mal Point. Warte odwiedzenia są również niezamieszkałe wyspy pomiędzy Grenadą a Carriacou, jak Kick’em Jenny. Najlepszym miejscem do nurkowania na Grenadzie jest Molinière Point, na północ od St George’s. Dotrzeć tam od strony lądu nie jest łatwo. Pasjonaci wędkarstwa zmierzyć się tu mogą ze znanym ze swej waleczności marlinem niebieskim z powieści Ernesta Hemigweya „Stary człowiek i morze”. W wodach Grenady złowić można także marlina białego, żaglicę pacyficzną czy tuńczyka żółtopłetwego. Najlepszym okresem do łowieni