Wróć do Regionów geograficznych

Hiszpania


Hiszpania jest monarchią konstytucyjną. Wyspy hiszpańskie: Baleary położone są na Morzu Śródziemnym, podczas gdy Kanaryjskie znajdują się na przeciw wybrzeża Afryki. Costa Blanca to część wybrzeża Morza Śródziemnego Hiszpanii, ozdobiona fortecami i zamkami, wiele z nich pochodzenia saraceńskiego, a także budowlami obronnymi z okresu imperium rzymskiego czy Kartaginy. Alikante jest jednym z portów skąd można wyczarterować łódź motorową lub żaglową. Costa Brava to katalońska część wybrzeża, gdzie plaże ukryte są pomiędzy zielenią lasów piniowych a zacisznymi zatoczkami, idealne miejsce na pełen rozrywki rejs jachtem.

Na Archipelag Balearów składają się cztery wyspy: Maiorca, Minorca, Ibiza i Formentera. Trzy z nich są najcześciej odwiedzanymi wyspami Morza Śródziemnego. Baleary pozostają jedną z preferowanych destynacji Europejczyków ze względu na ich odległość, a jednocześnie piękno naturalne i plaże, które potrafią zachwycić. Możliwy jest tu wyjaem luksusowej łodzi żaglowej i motorowej, lub przeżycie wspaniałej przygody podczas rejsu żaglowcem, jakim jest guleta, łącząca elegancję i wygodę z duchem historycznych wypraw na  drewnianych żaglowcach. Na Wyspy Kanaryjskie składa się siedm, kompletnie różniących się pomiędzy sobą wysp: Gran Canaria, Teneriffa, Gomera, La Palma, Hierro, Lanzarote i Fuerteventura. Archipelag przez cały rok cieszy się klimatem, jednym z najprzyjaźniejszych na świecie. Można powiedzieć, że panuje tu wieczna wiosna. Plaże z białym lub ciemnym piaskiem, pochodzenia wulkanicznego, ciągną się tu kilometrami i oblane są błękitem wody. Krajobraz wysp to gęste lasy, pustynne wydmy i nieznane wielkiej turystyce wioski z przyjaźnie nastawionymi żeglarzom mieszkańcami.

 Średnia temperatura powietrza od maja do września wynosi 25-30°C, od października do kwietnia 20-28°C.  Temperatura wody zmienia się od 22°C w lecie do 19°C w zimie. Przez większą część roku wieje tu wiatr z NE z siłą 3-6B na otwartym morzu. Największą stałość i siłę ma w sierpniu i styczniu-lutym. Największe nieregularności występują w październiku-listopadzie  oraz marcu-maju. Pojawia się wtedy gorące Sirocco z E i SE, długie okresy ciszy lub zachodnie, silne wiatry. W tym rejonie radzimy wynajem jachtu żaglowego, bądź czarter katamaranu bareboat jeśli posiadacie doświadczenie, lub czarter jachtu z załogą, jeśli wolicie by poprowadziła Was znająca akwen i region załoga. Dla preferujących relaksacyjną żeglugę pod pełnymi żaglami polecamy zawietrzną stronę wysp, znaną z łagodnej bryzy i płaskiego morza, po której usytuowane są prawie wszystkie porty.