Wszystkie nasze regiony żeglugi
Wróć do Regionów geograficznych

Francja i Korsyka


Prowansja i Lazurowe Wybrzeże to dwa szczególnie wyróżniające się obszary na południu Francji. Chociaż Prowansja jest niedaleko Lazurowego Wybrzeża, to jej nadmorskie miejscowości są bardzo odległe od modnych Cannes, Nicea, Antibes. Począwszy od Marsylii, stolicy Prowansji, która ze swą 2500-letnią historią oferuje znacznie więcej niż, można by się spodziewać. Dalej wzdłuż wybrzeża, Martigues i Saints Maries Sur La Mer, małe charakterystyczne przystanie ze swoimi kolorowymi domami i wyśmienitą nadmorską kuchnią, gdzie można również wynająć jacht żaglowy lub motorówkę. Chociaż mało kto kojarzy Prowansję z nadmorskimi kurortami, to jest ona w samej pełni Morza Śródziemnego i wody tu są krystalicznie czyste, jak np. w regionie Calanques, zwanych też śródziemnomorskimi fiordami, tuż wokół Marsylii.
Najbardziej znane wybrzeże w Europie, bujny ogród spajający się z błękitem morza, to właśnie Lazurowe Wybrzeże. 30 małych portów i przystani na nieco ponad stu kilometrach, to prawdziwy rekord. Czarter jachtu bareboat lub wynajem jachtu z załogą jest w tym regionie najprostszym sposobem, by delektować się urokami pięknego wybrzeża z dala od wyrafinowanych miejsc czy turystyki masowej. Łagodny klimat Morza Śródziemnego przyciąga entuzjastów żeglarstwa z całej północnej Europy. Do jego powodzenia także przyczyniło się lotnisko w Nicei, nieco ponad godzinę lotu od wszystkich głównych miast europejskich.
Korsyka, nazywana również "Wyspą piękna" jest prawdziwym masywem górskim zanurzonym w morze (Monte Cinto 2.710 m n.p.m.). Według legendy, umęczony tworzeniem świata Bóg, ostatniego dnia stworzył Korsykę ze wszystkich pięknych rzeczy, które udałym mu się najlepiej do tej pory w innych miejscach. Co doskonale obrazuje różnorodny krajobraz: ośnieżone szczyty górskie widoczne z lazurowej wody, sosny, palmy, gaje oliwne, górskie jeziora, pustynia Agriates i sady cytrusowe. Wyspa ma ponad 1000 km linii brzegowej z licznymi cichymi zatoczkami z drobniutkim piaskiem, czy kamienistym brzegiem, pooddzielanych cyplami, o które z hukiem na skałach rozbijają się fale. Zachodnie wybrzeże jest bardzo nieliniowe, ze względu na większą ekspozycję na silne wiatry. Jest tu wiele głęboko wrzynających się w ląd zatok. Linia brzegowa wschodniego wybrzeża jest bardziej prosta. Korsyce udało się zabezpieczyć znaczne obszary przyrodnicze tworząc międzynarodowe morskiego rezerwaty i parki przyrody ( najbardziej znane są te z Scandola na północnym zachodzie wyspy oraz Bonifacio, najdalej na południe) i regionalny rezerwat Regional de Corse, możliwy do wygodnego zobaczenia z wyczarterowanego jachtu, zarówno żaglówki czy motorówki, w której sami jesteśmy „załogą” lub wynajmując komfortową guletę, czy jacht żaglowy albo motorowy ze stałą załogą.