Wróć do Regionów geograficznych

Chorwacja-Słowenia-Czarnogóra


Chorwacja to państwo w Europie Południowej położone na Półwyspie Bałkańskim nad Morzem Adriatyckim. Od północy graniczy ze Słowenią, od wschodu z Węgrami i Serbią, a od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą. Zarówno w Chorwacji jak i Słowenii żeglarstwo jest główną gałęzią turystyki, dzięki setkom przepięknych wysp, wysepek, skałek, pośród których jacht jest najbardziej odpowiednim środkiem do przemieszczania się.
Ze względu na ciągłą linię wysp w Chorwacji wyróżnia się tzw. morze wewnętrzne, które daje szanse także początkującym żeglarzom na bezpieczny i atrakcyjny rejs.
Biorąc pod uwagę odmienność krajobrazu i upodobania żeglarzy, by ułatwić wyszukiwanie jachtu, region Atlantyku podzieliliśmy na trzy części: Chorwację północną ze Słowenią, środkową – Kornati oraz Chorwację południową.
W części północnej znajdą się też porty z włoskiej zatoki Triestu, wybrzeża Słowenii, Półwysep Istria z Zatoką Kvarner do wyspy Mali Losinij.
Północna część Chorwacji, to w porównaniu z jej południową stroną, w większości niewysokie góry i równiny, na których jak okiem sięgnąć rozciągają się winnice, pola słoneczników czy kukurydzy. Odmienne jest wschodnie wybrzeże Istrii, gdzie lazurowe morze łączący się z krajobrazem gór, do których jak poprzyklejane są domki urokliwych miasteczek.
Terytorium płn i środkowej Chorwacji od I wieku p.n.e. należało do imperium rzymskiego jako prowincje Panonia i Dalmacja. Stąd też można tu spotkać liczne pamiątki architektury z tego okresu. Nie można przeoczyć doskonale zachowanego amfiteatru w Puli (będącego w pomniejszeniu niemal wierną kopią rzymskiego Koloseum) czy starego miasta na wyspie Krk.
Położona pomiędzy Istrią a Krk wyspa Cres, znana jest z gnieżdżących się tu orłosępów, a także z fenomenu przyrodniczego, jakim jest Jezioro Brańskie, wyjątkowy na wyspach chorwackich naturalny zbiornik słodkiej wody.
Warto wspiąć się na najwyższą górę wyspy Mali Losinij – Televrinę, skąd rozciąga się przepiękny widok na wszystkie okoliczne wyspy.
Chorwacja to w dużej mierze parki narodowe. Zakaz łowienia na ich obszarach powoduje, że spotkać tu można okazy ryb, które są rzadkością w Morzu Śródziemnym. Warto więc mieć ze sobą maskę i rurkę do nurkowania. Natomiast amatorom wędki dostarczyć fajnych wrażeń może wędkowanie tuż poza granicami parków. Ze względu na jeżowce, kolczaste żyjątka, które można spotkać na płytkich wodach plaż, warto zaopatrzyć się w botki z twardą podeszwą.
Kornati (Kornaty) to archipelag 147 wysp i wysepek w Dalmacji środkowej, praktycznie niezamieszkanych przez ludzi, przede wszystkim ze względu na problem ze słodką wodą, choć tu i ówdzie napotkać można chłopskie i rybackie chatki, w których dziś najczęściej są restauracje i hoteliki dla współczesnych ”robinsonów”.
Typowym krajobrazem Kornatów jest połączenie linii morza z linią gór, schodzącymi wprost do niego. Prawdopodobnie właśnie od klifów, zwanych kiedyś koronami pochodzi nazwa archipelagu. Dominujący jest krajobraz “kiężycowy” z łagodniejszymi pejzażami urokliwych gajów oliwnych poprzedzielanych kamiennymi murkami ciągnącymi się po kilkaset metrów. Zwolennicy samotnych wypraw będą mogli poczuć się swobodnie w licznych zatoczkach, często ukrytych za skałami lub dostępnych tylko drogą morską. Ze słynnej latarni morskiej na wyspie Veli Rat można zobaczyć panoramę rozciągających się Kornatów. Warto też dopłynąć do Szybeniku, by podziwiać objęte patronatem UNESCO stare miasto. Wpływając dalej jachtem w koryto rzeki Krka, dopływa się do miasta Skradin, skąd dalej promem dopływa się do słynnych wodospadów Krki, gdzie można wykąpać się w słodkiej wodzie.
Chorwacja południowa nie od dziś znana jest ze swego bajkowego piękna, gdzie gaje oliwne przeplatają się z polami lawendy, szum fal współgra z miejscową muzyką, a śródziemnomorski charakter miejsca jest gwarancją dobrej kuchni, bogatej roślinności i wspaniałego klimatu.
Wiele miast południowej Chorwa